بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی


تاریخچه

آغاز بازاریابی اینترنتی به اوایل دهه ۹۰ برمی گردد، در آن زمان وب سایت ها اطلاعات خود را به روشی بسیار ساده و تنها با استفاده از فایل های متنی ارائه می دادند، به تدریج گرافیک و در پی آن تبلیغات تصویری به سایت های مختلف افزوده شد. آخرین قدم در این زمینه تکامل تجارت آنلاین و به کارگیری اینترنت جهت سرعت بخشیدن به فروش کالا و خدمات است.

مدل های تجاری و اشکال مختلف آن

بازاریابی اینترنتی به چندین مدل مختلف وجود دارد و مدل های اصلی آن عبارتند از : business-to-business که اصطلاحا B۲B نام گرفته و business-to-consumer که B۲C نامیده می شود. در مدل B۲B دو شرکت مختلف با یکدیگر به تجارت می پردازند، در حالیکه مدل B۲C مستقیما با مصرف کننده در ارتباط است. بازاریابی اینترنتی با مدل B۲C آغاز شد و به تدریج مدل B۲B نیز که پیچیده تر از مدل اول بود پدیدار گشت. مدل سومی نیز وجود دارد که چندان رایج نیست و peer-to-peer یا اصطلاحا P۲P نامیده می شود، در این مدل افراد اجناس مختلف را بین خود به اشتراک و معاوضه می گذارند . سایت Kazaa یک نمونه از P۲P است که بر مبنای به اشتراک گذاردن انواع فایل ها از جمله فایل های موسیقی، فیلم، متن و غیره توسط کاربران، راه اندازی شده است. بازاریابی اینترنتی اشکال مختلفی دارد، یکی از آنها مشخص کردن محدوده قیمت است، مانند سایت priceline.com. در این حالت، مشتریان محدوده قیمت و بودجه ای را که می خواهند صرف کنند، مشخص می کنند و سپس از میان اجناس موجود در آن محدوده، کالایشان را انتخاب می کنند. شکل دیگر، جستجو به منظور یافتن ارزانترین قیمت است.در این سایت کاربران به دنبال کمترین قیمت برای کالای مورد نظر خود هستند. آخرین روش “حراج آنلاین” است. که خریداران بر روی اجناس موجود قیمت های پیشنهادی خود را می گذارند و در واقع نوعی مزایده آنلاین است.

مزایا

از مزایای بازاریابی اینترنتی می توان به در دسترس بودن اطلاعات وسیع و نامحدود اشاره نمود، کاربران با اتصال به اینترنت و جستجوی کالای مورد نظرشان به راحتی قادرند در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات کاملی راجع به آن کالا دریافت نمایند و در صورت تمایل نسبت به خرید آن اقدام کنند. به علاوه فروش آنلاین برای مالکین شرکت ها به علت عدم نیاز به نیروی کاری، مقرون به صرفه تر نیز می باشد. به طور کلی با استفاده از بازاریابی اینترنتی می توان بازار محدود و محلی را به بازاری گسترده و جهانی تبدیل نمود.

محدودیت ها

محدودیت های بازاریابی اینترنتی هم برای مشتریان و هم برای فروشندگان مشکلاتی بوجود می آورد. پایین بودن سرعت اینترنت می تواند مسبب مشکلات بسیاری شود، اگر حجم اطلاعات و تعداد صفحات وب سایت شرکتی بیش از اندازه زیاد باشد، کاربران برای دریافت و دانلود اطلاعات مورد نظر خود به کوشش فراوان نیاز خواهند داشت. بازاریابی اینترنتی به خریداران امکان لمس، بو کردن، چشیدن و به طور کلی دیدن کالا از نزدیک را قبل از خرید، نمی دهد. برخی از فروشندگان عرصه تجارت الکترونیک، برای هر چه کم رنگ تر جلوه دادن این قبیل مشکلات و جلب اطمینان مشتریان، سیاست های مختلفی را به کار می گیرند و تحت شرایطی امکان بازپس فرستادن کالا را در اختیار خریداران آنلاین قرار می دهند.

اقدامات امنیتی

برای خریداران و فروشندگانی که از تجارت آنلاین استفاده می کنند، نگرانی های امنیتی مسئله بسیار مهمی است. بسیاری از مصرف کنندگان از آنجائیکه به امنیت اطلاعات شخصی خود در این سایت ها اطمینان ندارند، در مورد خرید اینترنتی دچار تردید می شوند. اخیرا برخی از شرکت هایی که خدمات فروش آنلاین ارائه می دهند، از دادن هرگونه اطلاعات در مورد خریداران به شدت اجتناب می ورزند. به هرحال ، بسیاری از خریداران آنلاین از این امر که ممکن است اطلاعات شخصی شان در اختیار دیگر شرکت ها قرار بگیرد، کاملا بی اطلاعند. در چنین حالتی هیچ راهی جهت متوقف نمودن این انتقال اطلاعات وجود نخواهد داشت. امروزه شرکت هایی که فروش آنلاین انجام می دهند، اقدام به استفاده از روش های گوناگون به منظور حفظ حریم اطلاعات شخصی مشتریان و برطرف نمودن نگرانی های آنها هستند. پنهان سازی اطلاعات (Encryption) یکی از روشهای اصلی است که در این زمینه به کار گرفته می شود. در این روش اطلاعات کاربران به کدهایی تبدیل می شود که دسترسی به اطلاعات آنها تنها با تایید شرکت مورد نظر امکان خواهد داشت. به عبارت دیگر با قوی تر شدن این سیستم، درجه امنیت اطلاعات نیز بالاتر می رود.

تاثیرات بر صنایع مختلف

بازاریابی اینترنتی تاثیر فراوانی بر بازار صنایع مختلف از جمله موسیقی، بانکداری و خرید و فروش عتیقه داشته است، در صنعت موسیقی بسیاری از مصرف کنندگان و علاقمندان به جای خرید سی دی، از سایت های اینترنتی MP3های مورد نظر خود را خریداری و دانلود می نمایند. مدت های مدید، صحبت در مورد قانونی یا غیر قانونی بودن دانلود فایل های موسیقی، بحث روز دست اندر کاران این صنعت به شمار می رفت. بازاریابی اینترنتی بر صنعت بانکداری نیز بی تاثیر نبوده و روز به روز بر تعداد بانک هایی که خدمات آنلاین انجام می دهند، افزوده می گردد. این سیستم به دلیل عدم نیاز به مراجعه به شعب بانک ها، از طرف مشتریان مورد استقبال بسیار قرار گرفته است. آمار نشان داده در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون نفر از ساکنان آمریکا عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. البته پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن سرعت اتصال اینترنت در گسترش این سیستم های بانکی تاثیر چشمگیری داشته است. امروزه خدمات بانکی آنلاین یکی از پرسرعت ترین عملیاتی است که از طریق اینترنت انجام می شود. ۴۴ درصد از کل کاربران اینترنت، عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند.استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی برای رونق کار تجاری شما طراحی شده است. این استراتژی شامل ایجاد محتوای گویا، طراحی جذاب برای وب سایت و لینک مربوط به صفحات شما در مکان‌های مختلف وب می‌باشد. با افزایش چشمگیر شمار مخاطبان اینترنت که هر لحظه رو به افزایش است و با توجه به قابل دسترس بودن اینترنت در سراسر نقاط جهان، امروزه کلیه تولید کنندگان و تاجران نیز ترجیح می‌دهند تا بازاریابی خود را از طریق اینترنت نمایش دهند.در بازاریابی الکترونیکی امکان اطلاع رسانی آسانتر و بهینه تر ممکن می شود، روز به روز بر تعداد کاربران اینترنت افزوده می شود، امکان هدف گیری دقیق مخاطب در آن وجود دارد، هزینه تبلیغات در اینترنت بسیار مناسب تر است، مخاطبین افرادی تحصیل کرده و در سطح علمی و فرهنگی بهتری هستند، امکان نظارت و کنترل بدون واسطه بر تبلیغات اینترنتی موجود است.

اگر دارای خدمات و یا محصولاتی جدید هستید و یا در حال معرفی برند (branding) کالا و یا شرکت خود می باشید پروسه بازاریابی اینترنتی انتخابی مناسب برای شما خواهد بود از مزایای این روش افزایش ترافیک بازدیدکنندگان هدفمند به وب سایت شما و کم هزینه تر بودن نسبت به سایر روشهای بازاریابی را نام برد.

برخی از روش های مورد استفاده در بازاریابی اینترنتی به شرح ذیل می باشد :

• Search engine marketing- بازاریابی از طریق موتورهای جستجو

• email marketing - تبلیغات توسط ایمیل

• bannering - تبلیغات به واسطه بنر

• click base advertisement - • تبلیغات کلیکی

بنابراین ما با طراحی و بهینه سازی وب سایت شما و ایجاد استراتژی بازاریابی محصول شما را باایجاد تبادل لینک هدفمند، تبلیغات کلیکی گوگل، معرفی وب سایت به موتورهای جستجو و افزایش رنکینگ وب سایت مخاطبان شما را به صورت چشمگیری افزایش می دهد.

تبليغات آنلاين

بازاریابی با موتور های جستجو

بازاریابی در موتورهای جستجو یکی از جدید ترین و پربازد ترین روش های بازاریابی جدید می باشد. این فعالیت با نوع سئو پویا و پرداخت به ازای کلیک یا همان تبلیغات کلیکی امکان پذیر است.بازاریابی اینترنتی ما به شما کمک می کند تا بهترین روش های پرداخت آنلاین و بهترین کلمات کلیدی را برای وب سایت خود انتخاب کرده تا بهترین نتایج را در کمترین زمان ممکن بدست آورید.تبليغات كليكي (ppc)

یعنی دقیقا به تعدادی که وب سایت شما دیده می شود پرداخت نمایید.

بیشتر سازمان ها از مدل تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک یا همان تبلیغات کلیکی در ایجاد یک راه ساده ، فوری و مقرون به صرفه برای افزایش هدفمند ترافیک مفید سایت خود استفاده می کنند. برخی از مزایای بسیار به دست آمده از برنامه تبلیغات کلیکی عبارتند از:1. افزایش در معرض دید قرار گرفتن وب سایت

2. ترویج محصولات و خدمات موجود

3. راه اندازی محصولات و خدمات جدید

4. ترافیک بسیار زیاد و هدفمند وب سایت

5. تست استراتژی های بازاریابی مختلف (به عنوان مثال تاثیر وب ، قیمت گذاری محصول ، و غیره)

6. تحقیقات بازریابی در مورد خواسته ها و نیاز های مصرف کنندگان

7. تولید بازار و فروش محصولات به صورت خود ساخته

8. و بسیاری دیگر

در این روش مبلغی که بودجه تبلیغاتی شما اجازه می دهد به صورت پیش پرداخت در اختیار موتورهای جستجو و وب سایت های مختلف قرار داده خواهد شد و به فراخور دیده شدن از آن استفاده می گردد.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتنیگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ روشی است برای ارتباط مستقیم با مخاطبین و مشتریان بلقوه و نیز مشتریان کنونی از طریق خبر نامه ها ، تبلیغات و پیام ها.

یک مبارزه تبلیغاتی ایمیلی یک راه مقرون به صرفه ، جهت شناخته شدن بیشتر و ایجاد روابط با مشتریان است. بازاریابی ایمیلی یک راه اثبات شده و موثر برای بالا بردن نرخ بازگشت مشتری و افزایش اعتبار شما بین آنها می باشد. همانطور که تعداد وب سایت های اینترنتی زیاد می گردد، شما حتما باید بازاریابی اینترنتی را به عنوان یک راه حل اثر بخش برای پیشبرد بازاریابی مد نظر قرار دهید که صد البته ایمیل مارکتینگ یکی از راهکارهای قدیمی و همچنان موثر آن است.خدمات ایمیل مارکتینگ :

• تولید استراتژی یک بازاریابی ایمیلی موثر

• مشخص کردن فرصت های مشخص و شانس های موفقیت

• طراحی قالب دلخواه مشتری

• مدیریت مبارزه تبلیغاتی ایمیلی

• ساخت اکانت و ارسال ها

• ساخت لیست ایمیل ها و استراتژی های ارسال

• تولید پايگاه داده سهای جدید از ایمیل ها بر حسب زمان و به روز کردن آنها در وب سایت شما

• آنالیز وب برای کنترل موفقیت ها و شکست ها و تقویت نقاط قوت و ضعف

: خدمات طراحی ایمیل ما شامل

• طراحی گرافیکی ایمیل و یا خبرنامه

• تولید محتوای اثر بخش و تاثیر گذار

• برنامه نویسی برای ارتباط این مبارزه تبلیغاتی ایمیلی با وب سایت شما

فواید بازاریابی ایمیلی:

• بالا بردن نرخ وفاداری مشتریان

• بدست آوردن مشتریان جدید

• مدیریت روابط

• افزایش شناخت مشتریان به نسبت ما